Co si zabalit ?

Co si zabalit ?

Co všechno vzít do batohu? A jak se to tam může vejít? Nebude moc těžký?

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu túry na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci a vybavení by se vám měli vejít do batohu o objemu do cca 30 l.

Nezbytné vybavení:

Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur. Kartička pojištění léčebných výloh, popřípadě připojištění na ferraty, evropský průkaz zdravotního pojištění, mobilní telefon, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem do hor, spolehlivý batoh cca 30 l na túru.

Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník.

Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší – fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní –membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), “šusťák“. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky / 2 x náhradní/, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek), oblečení na chatu a na nocleh. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu, pevná podrážka, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty – sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv /do auta, na chatu/

Na ferraty – zajištěné cesty:

V případě, že máte vlastní vybavení, je třeba mít vždy všechno toto vybavení:

1) Horolezecká helma – chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či bouchnutí se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká. (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.

2) Jistící postroj – Sedací úvazek – klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na via ferraty splňující tutéž normu. Prsní (hrudní) úvazek – splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek. Plochá smyčka – smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku. Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.

3/ Ferratová brzda: trhací tlumič pádové energie pro zajištěné cesty, v souladu s novou normou EN958:2017

4/ Doporučené vybavení: Odsedávací smyčka – plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k „odsednutí“ v náročných partiích cesty a odpočinku. Rukavice – lze zakoupit rukavice určené přímo na via ferraty, svoji službu však udělají také rukavice cyklistické bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů.

Malý batůžek na túry do hor (optimální velikost cca 20-30 l), do kterého se vám vše pohodlně vejde. Pro případ deště přibalte i nepromokavý obal na batoh. Drtivá většina batohů totiž vodotěsná není! Láhev na vodu.

Krém na opalování. Čím vyšší číslo ochranného faktoru, tím lépe.

Na sněžnice:

Pokud jde o obuv, ideální jsou jakékoliv pevné a především nepromokavé boty vhodné na pěší turistiku.
Při výběru oblečení je třeba vzít v úvahu, že zvláště při rychlejším pohybu za sebou budete vykopávat do vzduchu sníh, který vám bude částečně dopadat na lýtka a často i na stehna. Proto byste na nohách měli mít kalhoty s voděodolnou povrchovou úpravou, abyste zůstali v suchu, nebo nepromokavé návleky.
Počítejte také s tím, že se na sněžnicích občas i trochu zapotíte, takže na sobě mějte raději několik vrstev oblečení, pokud možno z funkčních materiálů, abyste jednu nebo více z nich v případě potřeby mohli odložit.

Podrobnější doporučené informace ohledně vybavení, budou vždy sděleny dle konkrétní túry a zaslány před odjezdem.

Postrádáte nějakou výzbroj, zkuste Hanibal !!

https://www.hanibal.cz/